Magnez jest niezbędnym makroelementem, bez którego nie możemy być zdrowi, ponieważ odgrywa ważną rolę w różnych fizjologicznych rolach w organizmie. Nazwa pochodzi od Magnesia, jednej z regionalnych jednostek greckich, części regionu Tesalii, gdzie magnez był używany do celów medycznych w starożytnej Grecji.
Dlaczego tak wielu ludzi ma niedobór magnezu, skoro jest to tak ważny i występujący w obfitości minerał?
Magnez jest szeroko rozpowszechniony w pokarmach roślinnych i zwierzęcych oraz w napojach i wydaje się, że łatwo jest go pozyskać z diety. Problem w tym, że ilość może nie odpowiadać wartościom, które nasz organizm faktycznie wchłania (około 30% do 40% magnezu spożywanego w diecie jest zazwyczaj wchłaniane). Istnieje kilka grup ludzi, którzy są narażeni na niedobór magnezu, ponieważ zwykle spożywają niewystarczające ilości, przyjmują leki wpływające na wchłanianie lub mają schorzenia, które zmniejszają wchłanianie magnezu z jelit lub zwiększają straty z organizmu.
Istnieje kilka czynników, które wpływają na poziom spożycia magnezu.
Być może słyszałeś o składnikach antyodżywczych, które faktycznie mogą zapobiegać wchłanianiu niektórych składników odżywczych. Jest to spowodowane związkiem zwanym kwasem fitynowym, naturalnie występującym w większości roślin, ale w szczególnie dużych ilościach w zbożach i roślinach strączkowych. Również niektóre minerały (np. wapń), nierozpuszczalny błonnik lub duże ilości fosforu mogą zaburzać wchłanianie magnezu. Inne czynniki wpływające na stan magnezu, w przypadku których wskazana jest suplementacja, to jego zmniejszona absorpcja z powodu złego wchłaniania i chorób jelit, zmniejszone spożycie z powodu diety bogatej w mocno rafinowaną i przetworzoną żywność, stosowanie niektórych leków zmniejszających wchłanianie magnezu lub zwiększone zapotrzebowanie ze względu na stres, niepokój, ciąża lub niektóre schorzenia. Każdy stres, czy to psychiczny, czy fizyczny, wyczerpuje magnez z organizmu.Magnez – kluczowy dla zdrowych kości i zębów
Ciało dorosłego człowieka zawiera około 20 - 30 g magnezu, z czego około 60% znajduje się w kościach. Dlatego niski poziom magnezu w surowicy jest związany z niską gęstością kości. Około 40% magnezu w organizmie odkłada się w tkankach miękkich, takich jak mięśnie (zwłaszcza serce i mięśnie szkieletowe), gdzie wpływa na regulację skurczów mięśni. Działa tutaj jako naturalny bloker wapnia, pomagając komórkom mięśniowym rozluźnić się po skurczu.
Magnez jako ważny kofaktor enzymu
Magnez jest głównie kationem wewnątrzkomórkowym (>99%). Wewnątrz naszej komórki wpływa szereg funkcji enzymatycznych (ponad 300 enzymów jest zależnych od magnezu), wiele z nich bierze udział w metabolizmie energetycznym. Kationy magnezu wiążą się z DNA i zmniejszają gęstość ładunku ujemnego, stabilizując w ten sposób strukturę DNA. Magnez jest niezbędny do replikacji DNA, transkrypcji do RNA i translacji do białek.
Wyobraź sobie, że aby poruszyć tylko 1 palcem, potrzebujemy tego minerału w kilku krokach. Po pierwsze, aby stworzyć peptydy mózgowe, także neuroprzekaźnik acetylocholinę, aby rozluźnić nasze mięśnie po skurczu. Następnie przenosi informacje o ruchu - poprzez sygnały nerwowe z mózgu do naszych palców. Pomaga również rozluźnić mięśnie po ruchu. A to tylko kilka jego funkcji.
Magnez, jako potężny minerał relaksacyjny dla funkcji nerwów i mięśni
Pomaga w regulacji potencjału czynnościowego: mięśni, serca, układu nerwowego i układu pokarmowego. Magnez działa jak naturalny bloker wapnia, pomagając komórkom mięśniowym rozluźnić się po skurczu. Gdy poziom magnezu jest niski, mięśnie mogą się zbyt mocno kurczyć i powodować objawy, takie jak skurcze lub skurcze mięśni lub drganie powiek. Magnez wpływa na unerwienie (zaopatrywanie tkanki we włókna nerwowe), przewodnictwo nerwowe i przewodnictwo nerwowo-mięśniowe. Dlatego też niedobór magnezu wpływa na ogólne samopoczucie i objawia się nerwowością i stanami wewnętrznego niepokoju. Suplementując Magnez przywracamy organizmowi równowagę fizjologiczną, wyciszamy go i jednocześnie dostarczamy nowej energii. Magnez łagodzi drażliwość nerwową i nadmierną energię, które w pierwszej kolejności powodują zmęczenie. Kiedy poziom magnezu u osoby jest poniżej normy, nerwy nie są w stanie kontrolować takich funkcji, jak ruchy mięśni, oddychanie i procesy umysłowe.
Magnez i układ sercowo-naczyniowy
Liczne badania wskazują na ochronną rolę magnezu w chorobach układu krążenia. Może pomóc w rozszerzeniu naczyń uszkodzonych przez śródbłonek, a także ważne jest utrzymanie zdrowego bicia serca. Niskie spożycie magnezu wiąże się z wysokim ciśnieniem krwi, gromadzeniem się płytki miażdżycowej, zwapnieniem tkanek miękkich, cholesterolem i stwardnieniem tętnic. Optymalna ilość we krwi zapewnia przepływ krwi oraz zapobiega zakrzepicy i zawałom serca. Magnez wpływa również na poziom cholesterolu poprzez hamowanie enzymu odpowiedzialnego za syntezę cholesterolu (jak statyny). W rzeczywistości pomaga utrzymać równowagę cholesterolu, blokując jego syntezę, gdy występuje nadmiar lub przyspieszając produkcję, gdy występuje niedobór.Dzięki temu samemu mechanizmowi rozszerzania naczyń, magnez może być stosowany w leczeniu i profilaktyce objawów migreny.