Podstawowa suplementacja – od czego zacząć?

5.7.2022

Inspiracja

Essential supplementation - where to start?

Nasze ciało jest jak fabryka chemiczna, która potrzebuje optymalnego spożycia składników odżywczych, witamin, minerałów i pierwiastków śladowych dla zdrowego funkcjonowania. Niektórzy nadal uważają, że jeśli stosują zbilansowaną i zróżnicowaną dietę, to dostarczają odpowiednią ilość wszystkich ważnych składników odżywczych i nie muszą przyjmować suplementów diety. Ale prawda jest taka, że ​​suplementy diety są dziś niemal koniecznością i stają się częścią zdrowego stylu życia.

W tym artykule dowiesz się, jakich składników odżywczych we współczesnej czeskiej diecie brakuje najbardziej, o których nie powinniśmy zapominać.

Artykuł w skrócie:

  1. Stan odżywienia gleby odzwierciedla wartość odżywczą żywności
  2. Odpowiednio skomponowany suplement jest w stanie pokryć największe niedobory w naszej diecie
  3. Brak wysokiej jakości ryb w naszej diecie
  4. Ważne jest, aby zachować zrównoważony stosunek między kwasami omega 3 i omega 6
  5. Które suplementy są podstawowe i odpowiednie dla prawie każdego?

Idealnie byłoby indywidualnie ocenić dietę i styl życia każdej osoby, a następnie zaproponować spersonalizowaną suplementację. Ale jeśli chcemy sformułować ogólne zalecenia, musimy wziąć pod uwagę najczęstsze niedobory żywieniowe w naszych lokalnych warunkach.

Bogata i zróżnicowana dieta to dziś frazes. Niestety taka dieta nie jest w stanie pokryć naszych niedoborów żywieniowych. W dzisiejszych czasach większość ludzi cierpi na współczesną formę niedożywienia hiperkalorycznego. Innymi słowy, żyjemy w obfitości pożywienia, które dostarcza nam nadmiar kalorii, ale brakuje nam niezbędnych mikroelementów (witamin, minerałów, pierwiastków śladowych), które są kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania organizmu i utrzymania dobrego stanu zdrowia.

Stan odżywienia gleby odzwierciedla wartość odżywczą żywności

Negatywny wpływ na wartość odżywczą podstawowych artykułów żywnościowych miało rolnictwo intensywne, a następnie przemysł przetwórstwa spożywczego. Udział żyznych gruntów i ich jakość wciąż maleje, a rośnie liczba osób zależnych od zasobów, które generuje. Dlatego glebie stawiane są wyższe wymagania. Nadużywanie agrochemikaliów i związane z nimi metody intensyfikacji tylko pogłębiają tę nierównowagę. Nic więc dziwnego, że wartość odżywcza zbóż ma tendencję spadkową. Wzrasta stężenie niektórych składników mineralnych w glebie (takich jak potas), podczas gdy innych minerałów (takich jak selen czy mangan) brakuje. Dostępność składników odżywczych (takich jak azot i selen) jest również problematyczna ze względu na zaburzone pH gleby. Między innymi zbyt kwaśna gleba powoduje zmniejszenie liczby bakterii, które są kluczowe dla zdrowej gleby. Zmniejszenie różnorodności biologicznej gleby prowadzi do zmniejszenia dostępności składników odżywczych również dla nas. Ostateczne zniszczenie jest spowodowane pozbiorczym traktowaniem upraw i przemysłem spożywczym. Prowadzi to do dalszego spadku wartości odżywczej żywności.

Odpowiednio skomponowany suplement jest w stanie pokryć największe niedobory w naszej diecie

Dlatego powstała multiwitamina F20 . Jego celem jest pokrycie najczęstszych niedoborów składników odżywczych w naszym społeczeństwie, których brakuje prawie każdej osobie w optymalnych dawkach. Multiwitamina F20 przeznaczona jest dla każdego, kto nie potrafi ocenić ewentualnych niedoborów składników odżywczych w swojej diecie , nie może lub nie chce ustalać spersonalizowanej suplementacji z wykwalifikowanym specjalistą, a chce poprawić swój stan odżywienia.

F20 nadaje się do długotrwałego (całorocznego) użytkowania . Zawiera 4 podstawowe witaminy rozpuszczalne w tłuszczach: A, D, E i K2, aktywne formy kompleksu B gwarantujące wyższą biodostępność w porównaniu do form inaktywowanych, witaminę C oraz najbardziej deficytowe pierwiastki: cynk, selen, jod, miedź, mangan i chrom . Wyjątkowe są nie tylko składniki, ale także proporcje poszczególnych substancji. Mają one nie konkurować ze sobą, a wręcz przeciwnie wspierać ich potencjał odżywczy.

Dla większości osób o dobrych nawykach żywieniowych właściwe będzie przyjmowanie 2 kapsułek F20 dziennie, rozłożonych równomiernie w ciągu dnia. Najlepiej przyjmować 1 kapsułkę rano i 1 kapsułkę wieczorem z posiłkiem zawierającym przynajmniej niewielką ilość tłuszczu.

Brak wysokiej jakości ryb w naszej diecie

Inne najbardziej deficytowe składniki odżywcze w naszej firmie to kwasy tłuszczowe omega-3 , zwłaszcza EPA (kwas eikozapentaenowy) i DHA (kwas dokozaheksaenowy). Te pół-niezbędne składniki odżywcze są kluczowe dla naszego zdrowia i każdy ich potrzebuje – od urodzenia do seniora. Ich spożycie odgrywa ważną rolę w zapobieganiu wielu chorobom. Wspomagają funkcje poznawcze, pomagają w utrzymaniu dobrego widzenia, regulują procesy zapalne w organizmie oraz wpływają na zdrowie układu sercowo-naczyniowego.

Nasz organizm może syntetyzować te kwasy tłuszczowe z niezbędnego ALA (kwasu alfa-linolenowego), który można znaleźć w orzechach włoskich, oleju lnianym lub nasionach konopi. Niestety ta konwersja nie jest wystarczająca ze względu na współczesny styl życia.

Dlatego ważne jest, aby włączyć do diety produkty bogate w EPA i DHA. Pokarmy te zawierają głównie ryby żyjące w zimnych wodach, takie jak łosoś, tuńczyk, makrela czy sardynki.

Niestety spożycie ryb w Czechach od dłuższego czasu utrzymuje się na niskim poziomie . Średnie roczne spożycie w Czechach wynosi tylko około 5,5 kg na osobę, co odpowiada około 0,6 mg kwasów tłuszczowych omega-3 dziennie. Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) zaleca przyjmowanie 250 mg EPA i DHA jako dziennej dawki w celu wspierania zdrowia układu krążenia i zmniejszenia chorób układu krążenia .

Ważne jest, aby zachować zrównoważony stosunek między kwasami omega 3 i omega 6

Ponadto dieta większości ludzi opiera się głównie na kwasach tłuszczowych omega-6. Można je znaleźć w olejach roślinnych, margarynach, orzechach iw zasadzie we wszystkich produktach wysokoprzetworzonych. Nadmiar kwasów tłuszczowych omega-6 przyczynia się do procesów zapalnych w organizmie, które mogą prowadzić do różnych chorób przewlekłych . Aby temu zapobiec, powinniśmy zadbać o optymalny stosunek kwasów omega-6 do omega-3 , czyli idealnie 1:1 do maksymalnie 4:1. Niestety rzeczywistość u większości ludzi jest inna i często stosunek ten może się zmienić. być 20:1.

Aby zwiększyć spożycie kwasów tłuszczowych omega-3, ogólnie zaleca się spożywanie 2-3 porcji ryb tygodniowo. Jeśli kilka razy w tygodniu nie jemy regularnie zimnych ryb lub mamy w diecie nadmiar kwasów tłuszczowych omega-6, bardziej niż wskazane będzie przyjmowanie wysokiej jakości suplementów EPA i DHA.

Które suplementy są podstawowe i odpowiednie dla prawie każdego?

Z opisanej powyżej sytuacji związanej z niedoborem składników odżywczych profilaktyczne stosowanie multiwitaminy F20 i Omega 3 można polecić niemal każdemu .

Zimą dla większości osób korzystna będzie suplementacja witaminy D wraz z witaminą K2 .

Latem większość z nas lubi opalać się, co zwiększa poziom witaminy D. Z drugiej strony opalanie i promieniowanie UV mogą powodować większy stres oksydacyjny, przyczyniając się do starzenia się skóry, zmarszczek, utraty elastyczności skóry i ciemnych plam pigmentacyjnych. Aby zapobiec tym skutkom ubocznym opalania, możemy zwiększyć spożycie pokarmów bogatych w beta-karoten i witaminę C. Możemy również skorzystać z suplementu ProLife , który jest bogaty w antyoksydacyjną witaminę E oraz zawiera cenny karotenoid Astaksantynę.

Magnez ulega nadmiernemu wyczerpaniu w przypadku wzmożonego stresu fizycznego lub psychicznego , a także diety bogatej w węglowodany oraz wysoko przetworzonej żywności. Dlatego każdy, kto przechodzi trudny okres, regularnie uprawia sport lub jest narażony na długotrwały stres, powinien rozważyć zastosowanie suplementów magnezu .

Button label