Nawet jeśli mówimy o czasach nowożytnych i ogromnym postępie technologicznym, nasz organizm nie zmienił się zbytnio i nie miał czasu na przystosowanie się do tego szybkiego postępu i jego wpływu.
Nasze miejsce zamieszkania zmieniło się diametralnie wraz z rozwojem technologii, rzadko kiedy musimy się przemieszczać dzięki rozwiniętej infrastrukturze, windom, nowoczesnym aplikacjom, usługom dostawczym czy zdalnym sterowaniom. Fizycznie wymagające czynności znikają z codziennego życia każdego pokolenia i są zastępowane pozycjami, które utrzymują ciało w stanie nieaktywnym , czy to siedząc, czy w innych nienaturalnych pozycjach wymagających minimalnej aktywności mięśni.
Ale genetycznie ludzie są stworzeni do ciągłego przemieszczania się . Polowanie i zbieractwo, wspinaczka, bieganie, walka, taniec wokół ognia - to ruchy, do których nasz organizm jest stworzony. Chociaż wydaje się, że upłynął długi okres, ewolucyjne adaptacje ludzkiego ciała są znacznie wolniejsze, niż nam się wydaje. Nasze procesy biochemiczne nie są w stanie tak szybko reagować na aktualne warunki, jakie stwarza współczesny styl życia (czy to telewizja, gry wideo, komputery i inne udogodnienia).
Siedzący tryb życia
W dzisiejszych czasach nie jest niczym niezwykłym bycie nieaktywnym przez cały dzień. Wydaje się, że wcale nie musimy się już ruszać . Wiele zawodów nie wymaga aktywności fizycznej , wystarczy prowadzić samochód, obsługiwać komputer i wykonywać czynności związane z telefonem. Pracownicy biurowi mogą spędzać do trzech czwartych swojego dnia pracy siedząc. Nie ma konieczności ucieczki przed niebezpieczeństwem itp. Ale właśnie do takich czynności jesteśmy stworzeni, a naturalny ruch w ciągu dnia podtrzymuje procesy biologiczne .
Liczne badania pokazują, że osoby, które regularnie się ruszają, mają o 50% mniejsze ryzyko zachorowania na raka jelita grubego niż osoby nieaktywne fizycznie. Kiedy się nie ruszamy, nasz organizm znajduje się w stanie zagrożenia , w którym szereg procesów biochemicznych zostaje zablokowanych , komórki narażone są na szkodliwe procesy. To tylko kwestia czasu, zanim organizm wyśle alarm, taki jak zmęczenie, ból lub inny problem.
Jak możemy zmniejszyć ryzyko siedzącego trybu życia?
Po prostu - ruszaj się, kiedy tylko jest to możliwe. Nie możemy zmienić naszego stylu życia ani pracy z dnia na dzień. Wystarczy wdrożyć naturalne ruchy i ćwiczenia do codziennego życia. Na przykład spróbuj chodzić lub jeździć na rowerze zamiast korzystać z samochodu lub chodzić po schodach zamiast korzystać z windy . Nie trzymaj ciała przez długi czas w jednej pozycji. Jeśli naprawdę musimy pracować cały dzień przy biurku, rozbijmy to na tyle, na ile się da . Zaopatrz się w małe odpoczynki na szybkie ćwiczenia, rozciąganie lub krótkie spacery. Każda aktywność fizyczna jest lepsza niż żadna. Zmień sposób myślenia. Jeśli jesteś zajęty, pomyśl o ruchu jako o możliwości , a nie niedogodności.
Jaki rodzaj ćwiczeń jest najlepszy na długowieczność?
Istnieje duża różnica między ruchem, ćwiczeniami czy uprawianiem sportu. Wykonywanie ćwiczeń jest opcjonalne i jest sposobem na spędzenie wolnego czasu. Ale ruch jest koniecznością . Ważne jest , aby nasze ciało było witalne .
Zespół antropologów przeprowadził ankietę w odległym rejonie Tanzanii społeczności Hadza, jednej z ostatnich żyjących populacji łowców-zbieraczy. Celem było poznanie poziomu ich aktywności fizycznej w ciągu dnia. Ciekawym odkryciem było to, że Hadza, pomimo tego, że prowadzi siedzący tryb życia przez prawie 10 godzin każdego dnia, co jest równoznaczne z przepracowaniem zmiany w biurze przy biurku, nie cierpi na choroby przewlekłe, takie jak otyłość, choroby układu krążenia itp. Jaka jest między nami różnica? Różnica, którą zauważyli, polega na tym, że Hadza często odpoczywają w pozycjach, które wymagają od ich mięśni utrzymania lekkiego poziomu aktywności – czy to w przysiadzie, czy w klęku. Te pozycje wymagają większej aktywności mięśni niż siedzenie na krześle. Lekkie ruchy mięśni stosowane podczas klękania lub kucania umożliwiają zwiększenie przepływu krwi, dotlenienie, a co za tym idzie zwiększenie aktywności metabolicznej .
Nasze ciało dostosowuje się i stanie się doskonałe we wszystkim, co robimy lub czego nie robimy. Ciągły ruch w ciągu dnia wzmacnia mięśnie, kości i stawy . Całkowita bezczynność całego ciała lub jego części doprowadzi do nieuniknionej i przewidywalnej utraty mięśni oraz braku unaczynienia . Istnieją dowody na to, że brak aktywności w ciągu 30 dni powoduje prawie 60% utratę masy mięśniowej. Siedzący tryb życia wpływa na każdą komórkę Twojego ciała . Wpływa na funkcje metaboliczne oraz starzenie się komórek .
Funkcjonalny trening fizyczny może być szczególnie korzystny, ponieważ opiera się na podstawowych wzorcach ruchowych człowieka, takich jak ciągnięcie, wspinanie się, skakanie, bieganie. Jeśli obecnie nie uprawiasz żadnej aktywności fizycznej, zacznij od kilku ćwiczeń i stopniowo zwiększaj ich ilość do zalecanej. Po prostu ruszajmy się, nigdy nie jest za późno, by zacząć .
Źródła:
Frank Forencich - New Old Way: Zdrowie przodków i mądrość współczesnego świata (Rusz się, aby żyć, żyj, aby się poruszać!)