Kwasy omega-3 z alg czy z ryb?

29.8.2022

Inspiracja

Omega-3 fatty acids from algae or from fish?

Kwasy tłuszczowe omega-3 są niezbędnymi składnikami odżywczymi występującymi w rybach i niektórych roślinach, a także w olejach roślinnych. Należą do nich ALA (kwas alfa-linolenowy), DHA (kwas dokozaheksaenowy) i EPA (kwas eikozapentaenowy). Wszystkie trzy kwasy tłuszczowe odgrywają ważną rolę w prawidłowym wzroście i rozwoju człowieka i mają potwierdzone klinicznie korzyści dla ogólnego stanu zdrowia w każdym wieku przez całe życie.

Ponieważ suplement Vegan Omega 3 jest ostatnim dodatkiem do naszego portfolio, postanowiliśmy skupić się w tym artykule na kwasach omega-3 z alg.

Artykuł w skrócie:

  1. Czym są kwasy tłuszczowe omega-3?
  2. Kwasy tłuszczowe omega-3 ze źródeł roślinnych
  3. Technologia produkcji alg Omega-3
  4. Zasoby roślinne i zrównoważony rozwój
  5. Korzyści z kwasów tłuszczowych omega-3 z alg

Czym są kwasy tłuszczowe omega-3?

Jak już napisano, kwasy tłuszczowe omega-3 obejmują głównie kwas alfa-linolenowy (ALA), kwas eikozapentaenowy (EPA) i kwas dokozaheksaenowy (DHA). Te trzy rodzaje omega-3 są zwykle klasyfikowane jako niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe , ale nie jest to całkowicie dokładne stwierdzenie. W rzeczywistości tylko kwas alfa-linolenowy (ALA) jest niezbędny. Pozostałe kwasy tłuszczowe są tzw. półniezbędnymi , co oznacza, że ​​nasz organizm potrafi je syntetyzować z ALA. Jednak konwersja ALA do omega-3 jest zbyt niska, aby zaspokoić normalne zapotrzebowanie metaboliczne i wymagania żywieniowe. Dlatego konieczne jest osiągnięcie odpowiedniego poziomu kwasów omega-3 poprzez dietę lub suplementację, aby zapewnić optymalny stan odżywienia i wspierać zdrowie człowieka.

Ostatnie badania wielokrotnie wykazały, że EPA i DHA to niedobory składników odżywczych w naszej diecie . Oba są absolutnie niezbędne dla naszego zdrowia i dosłownie każdy ich potrzebuje, od urodzenia do seniora. Oczywiste jest, że optymalna podaż kwasów tłuszczowych omega-3 jest ważnym czynnikiem w profilaktyce całego szeregu chorób przewlekłych . Stosowane są np. w regulacji przewlekłych stanów zapalnych, w utrzymaniu zdrowego układu krążenia, dobrego wzroku czy prawidłowej pracy mózgu .

Kwasy tłuszczowe omega-3 ze źródeł roślinnych

Większość ludzi kojarzy kwasy tłuszczowe omega-3 z rybami lub suplementami z oleju rybiego. Istnieją już jednak roślinne alternatywy otrzymywane z alg, które zawierają te same kwasy tłuszczowe omega-3, które znajdują się w rybach. Należy pamiętać, że wodorosty znajdują się na początku łańcucha pokarmowego, a ponieważ ryby (podobnie jak ludzie) nie posiadają enzymów niezbędnych do syntezy DHA i EPA, są uzależnione od ich spożycia z pożywieniem. Innymi słowy, ryby nie mogą uzyskać kwasów tłuszczowych omega-3 w inny sposób niż poprzez spożywanie alg i innych podstawowych źródeł kwasów tłuszczowych omega-3 (takich jak plankton morski).

Algi (z łac. alga = glony) kwasy tłuszczowe omega-3 są produkowane z mikroalg hodowanych w zamkniętej akwakulturze w ściśle kontrolowanych warunkach. Z tego powodu potencjalne zanieczyszczenie substancjami szkodliwymi może być lepiej kontrolowane i regulowane przez kwasy tłuszczowe omega-3 z alg (w przeciwieństwie do ryb omega-3, ponieważ ryby żyją w zanieczyszczonym ekosystemie morskim). Dzięki kwasom tłuszczowym omega-3 pozyskiwanym z alg producenci nie muszą stosować tak wymagającego procesu „oczyszczania”, jak w przypadku źródeł pochodzących od dzikich zwierząt. Wpływa to później również na stabilność oleju, która jest generalnie lepsza w przypadku alg omega-3 w porównaniu z olejem rybim.

Technologia produkcji alg Omega-3

Pierwszym etapem procesu produkcyjnego jest fermentacja, podczas której stopniowo hodowana jest biomasa z alg. Po procesie fermentacji następuje bezrozpuszczalnikowa ekstrakcja oleju . W przeciwieństwie do olejów rybich nie wymaga tak drastycznych zabiegów uszlachetniających. Olej ze sfermentowanych alg pozyskiwany jest w procesie ekstrakcji enzymatycznej, a następnie mechanicznej separacji bez użycia chemicznych środków ekstrakcyjnych. Ropa naftowa jest następnie standaryzowana do gwarantowanej zawartości EPA i DHA.

W końcowym etapie produkcji olej zostaje wzbogacony naturalną mieszanką przeciwutleniaczy gwarantującą stabilność olejku przez cały okres jego przydatności do spożycia .

Należy zauważyć, że proces produkcyjny można oszukać na każdym etapie, więc nie jest prawdą, że jakiekolwiek kwasy omega-3 uzyskane z alg są zawsze dobre lub lepsze niż oleje rybie. Na świecie jest tylko kilku producentów, którzy zainwestowali w rozwój i własną topową technologię produkcji suplementów z alg omega-3 klasy premium . I jesteśmy dumni, że jesteśmy wśród nich.

Zasoby roślinne i zrównoważony rozwój

Trime zajmuje się każdym szczegółem produkcji, w tym ekologią i zrównoważonym rozwojem . Interesuje nas długoterminowy wpływ na środowisko. Dlatego też dysponujemy szczegółową analizą LCA cyklu życia produktu. Zaprosiliśmy jego twórcę, Doc. inż. dr Vladimír Kočí, MBA, ekspert w zakresie metody oceny cyklu życia produktu, do podcastu Trime #08, który można obejrzeć tutaj .

Tak jak nie jest możliwe natychmiastowe rozwiązanie globalnej zależności od paliw kopalnych, tak nie jest możliwe natychmiastowe nasycenie rynku omega-3 wyłącznie ze źródeł roślinnych. Zdajemy sobie sprawę, że przełowienie i inne szkodliwe czynniki środowiskowe przyczyniają się do destabilizacji ekosystemu morskiego . Dlatego kwasy tłuszczowe omega-3 z alg stanowią najlepszą długoterminową, zrównoważoną alternatywę .

Po dokładnej analizie ośmielamy się stwierdzić, że kwasy tłuszczowe omega-3 pochodzenia roślinnego mają zasadniczo takie same korzyści jak te pochodzące z ryb. Ich jedyną wadą jest wyższa cena, odzwierciedlająca nie tylko proces uprawy, ale także wymagającą technologię delikatnej ekstrakcji. Można się jednak spodziewać, że zwiększony popyt i rosnący udział w rynku będą stopniowo obniżać cenę alg omega-3. Wręcz przeciwnie, zasoby dzikich zwierząt będą coraz rzadsze, a tym samym droższe, co jest już widoczne w przypadku niektórych rodzajów ryb.

Korzyści z kwasów tłuszczowych omega-3 z alg

  1. Odpowiedni dla wegetarian i wegan
  2. Są antyalergiczne - osoby uczulone na białko ryb nie muszą liczyć się z ryzykiem wystąpienia reakcji alergicznej
  3. Delikatna obróbka i czystość produktu - podczas produkcji stosowane są delikatne metody ekstrakcji bez użycia chemicznych rozpuszczalników
  4. Zrównoważony rozwój produktu – tak jak w przemyśle motoryzacyjnym rozwijane są alternatywne źródła, aby nie być zależnym od nieodnawialnych paliw kopalnych, przemysł spożywczy również poszukuje bardziej zrównoważonych źródeł. Ekolodzy zwracają uwagę na konieczność uregulowania przełowienia, aw przypadku zaspokojenia zapotrzebowania na omega-3 problem mogą rozwiązać innowacyjne technologie uprawy, wykorzystujące określone szczepy alg do produkcji DHA i EPA.
Button label