Nauka potwierdziła, że siedzący tryb życia i brak aktywności fizycznej powodują szybsze starzenie się komórek. Oznacza to, że niekoniecznie wiek biologiczny jest tożsamy z wiekiem chronologicznym.
Aktywność fizyczna a długość telomerów
Nasze komórki zawierają między innymi telomery , znajdujące się na końcach chromosomów. Telomery chronią chromosomy przed uszkodzeniami. Z wiekiem telomery stają się coraz krótsze, aż w końcu nie są w stanie pełnić swoich funkcji, a komórki obumierają lub przekształcają się w komórki onkogenne.
Regularna aktywność fizyczna lub ćwiczenia są związane z dłuższą długością telomerów i procesem starzenia się w różnych populacjach. Według badań sportowcy mają zwykle dłuższe telomery niż osoby niebędące sportowcami. Prawie 1500 kobiet w wieku od 64 do 95 lat wzięło udział w badaniu przeprowadzonym na University of California San Diego School of Medicine. Uczestnicy nosili akcelerometr podczas godzin czuwania i snu, aby śledzić ich ruchy. Naukowcy odkryli, że starsze kobiety, które siedzą dłużej niż 8 godzin dziennie i mają niską aktywność fizyczną, mają komórki biologicznie starsze o osiem lat w porównaniu z kobietami , które prowadzą mniej siedzący tryb życia.
Aktywność fizyczna i zdrowie mitochondriów
Ćwiczenia wpływają również na mitochondria . Wewnątrz tych organelli zachodzi oddychanie komórkowe, czyli proces pozyskiwania energii w postaci ATP z glukozy zawartej w pożywieniu. Ćwiczenia nie tylko zwiększają liczbę mitochondriów , ale także poprawiają zdolność organizmu do wytwarzania energii (innymi słowy, im więcej mamy mitochondriów, tym więcej energii jesteśmy w stanie wytworzyć podczas ćwiczeń oraz tym szybciej i dłużej możemy ćwiczyć). Ruch reguluje również jakość mitochondriów , indukuje biogenezę mitochondriów, pomaga w eliminacji produktów przemiany materii , a także w skutecznym usuwaniu dysfunkcyjnych lub uszkodzonych mitochondriów
Czy regularne ćwiczenia mogą zmniejszyć ryzyko rozwoju demencji?
Naukowcy od dawna rozumieją, że ćwiczenia poprawiają zdolności poznawcze ludzi, w tym ich funkcje wykonawcze, uwagę i pamięć , a także strukturę mózgu . Po wysiłku wzrasta poziom neurotroficznego czynnika pochodzenia mózgowego (BDNF). BDNF to specjalne białko , które pomaga w naprawie komórek mózgu, chroni zdrowe komórki , ale także odgrywa ważną rolę w neuroplastyczności . Wiąże się to z tworzeniem nowych neuronów (ważne dla pamięci krótkotrwałej), generowaniem nowych połączeń neuronowych oraz wzmacnianiem połączeń między neuronami (ważne dla pamięci długotrwałej). Każdy rodzaj regularnych ćwiczeń może być jednym z czynników chroniących przed rozwojem choroby Alzheimera lub Parkinsona . Według badania z 2019 r. ( 3 ) poziom BDNF wyższy o jedno odchylenie standardowe zmniejsza ryzyko choroby Alzheimera lub demencji o 33% .
Ponieważ istnieje związek między ćwiczeniami a rozwojem poznawczym, bardzo ważne jest motywowanie dzieci do każdego regularnego ruchu , zwłaszcza w pierwszych latach życia. To wtedy kształtuje się percepcja, pamięć, myślenie, inteligencja, uwaga i inne funkcje.
Aktywność fizyczna jako profilaktyka
Stała umiarkowana aktywność fizyczna jest nieodłączną częścią życia i wydaje się być naturalnym lekarstwem na niemal każdą chorobę. Zmniejsza ryzyko zawału serca , udaru mózgu, utraty pamięci , depresji , cukrzycy , otyłości, raka piersi i okrężnicy. Pomaga zapobiegać nasilaniu się artretyzmu i reumatyzmu, zapobiega osteoporozie , pozytywnie wpływa na stan emocjonalny, a jakby tego było mało, przedłuża życie. Możemy przyjmować najlepsze suplementy diety , jednak bez ruchu wiele procesów zachodzących w organizmie nie będzie przebiegało prawidłowo. Wnioski z badań jednoznacznie wskazują, że osoby aktywne fizycznie posiadają przez całe życie swoje zdolności funkcjonalne na wyższym poziomie w porównaniu do osób prowadzących siedzący tryb życia.
Źródło:
Związki mierzonego akcelerometrem i zgłaszanego przez siebie czasu siedzącego trybu życia z długością telomerów leukocytów u starszych kobiet ( https://academic.oup.com/aje/article/185/3/172/2915786 )
Ćwiczenia i zdrowie mitochondriów - https://physoc.onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1113/JP278853
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6358753/
https://journals.sagepub.com/doi/full/10.1177/2165079917737558